Portret w plenerze

 

Fotografia plenerowa to szeroki temat. Oto kilka ogólnych sugestii aby zrozumieć sens fotografii portretowej / w domyśle fotografia ślubna,  portret artystyczny, fotografia mody itd…  Najważniejszych zagadnień jest kilka – odpowiedni obiektyw, odpowiednie tło i świadomie wybrana pora dnia.

Obiektyw

Często mówimy obiektywy portretowe. Mają one takie parametry, które dają nam rozmyte tło,  Standardowe parametry obiektywów portretowych to ogniskowa około 90 mm (klasyczne, portretowe ogniskowe to 85 mm i 105 mm) oraz przysłona domknięta najwyżej do 2,8 (im szerzej otwarta, tym lepiej; ideał – 1,4-1,8); to wystarczy, żeby model mocno odcinał się od tła za plecami.

Magia światła jest przewidywalna – bo wystarczy w danym miejscu i czasie przeddzień sesji zanotować miejsca i godziny najlepszej ekspozycji i powtórzyć ją w czasie właściwej sesji.

  • Światło w południe bezapelacyjnie odradzam, bo ostre słońce psuje nam grę światła i cienia.

Jak mówią moi koledzy południe jest dobrym momentem do robienia fotek jeśli jest pochmurno – ale to dotyczy całego dnia – oczywiście nie uzyskamy malarskiej plastyki, o której marzymy.

  • Rozpraszamy zastane światło blendami, tiulową zasłoną lub nadlatującą chmurką.
  • Portrety wykonane o świcie lub pod wieczór mogą mieć to coś co nazwiemy magią. Światło jest łagodne a mała chmurka, na którą czekamy doda światłu miękkości i plastyki.

Tło

Musimy pamiętać co chcemy uzyskać w danym miejscu z daną modelką. Modelka w stroju barokowym dobrze nam się wkomponuje w tło z epoki / pałac, ogród w stylu francuskim, stylizowany mostek nad jeziorem a nie na tle krzaków.

Modelka w stroju kąpielowym lub do aktu – cudownie się odnajdzie w wodzie, na tle wzburzonego wodospadu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *