Portret przemyślenia

Pojęcie portretu towarzyszy mi od dziecka – portret mamy, babci, dziadka, portret rodzinny.

Portret, podobizna, autoportret – artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.

Jest to dość ogólna definicja. Można by zrozumieć, każde zdjęcie osoby to portret.  Jest w tym stwierdzeniu trochę racji. Czy wystarczy dobre zdjęcie konkretnej osoby by nazwać je portretem. Dla mnie dobry portret to  utrwalony wizerunek osoby ale także oprócz wizualizacji fizycznych cech portretowanego jego wnętrze. Jak to zrobić? To już jest sztuka. Dlatego uwielbiam portret uliczny, gdzie portretowany zachowuje się naturalnie/ bo trudno udawać życie/ i portret reporterski z wyjątkowych zdarzeń losowych, gdzie tragizm sytuacji często podkreśla to co na co dzień nam umyka kim jest człowiek w obiektywnej rzeczywistości.

Spotykam się często z opinią, że wystarczy zawodowa modelka, stylizacje, makijaż i  powstaje coś, co jest portretem ale artystycznym, portretem mody Glamour/Beauty. Ale jest to portret komercyjny – może być unikalny wizualnie i stylistycznie.Ale zawsze pozostanie artystyczną wizją fotografa.

Dlaczego wyjątkowe zdjęcia reporterskie tak nam drążą wyobraźnię i nie pozwalają zapomnieć- bo są prawdziwe !!!.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *