fotooko – Blog podróżniczy

fotoblog podróżniczy

Praga

Stolica Czech to idealne miasto na urlop, szybką wizytę u znajomych, weekend. Jeżeli zarezerwujemy sobie dwa dni, zdążymy zwiedzić najważniejsze atrakcje Pragi w obrębie Starego Miasta i spróbować paru kultowych przysmaków. W tym obrębie będę się poruszał w tym wpisie.

Złota Uliczka, piwo i knedliki. Turyści zaliczają te atrakcje Pragi i zadowoleni wracają do domów. Ale to tak jakby w Rzymie zobaczyć Koloseum, wypić espresso i wyjechać.  

Rynek położony jest nieopodal Mostu Karola i ciężko tu nie trafić, a już na pewno nie można tego miejsca pominąć. Jest to kolejne bardzo turystyczne miejsce, ale trudno się dziwić.

Duży plac z jednej strony ozdabia Ratusz Staromiejski, którego bryła mnie osobiście bardzo zachwyciła. Jego główną atrakcją jest zegar astronomiczny przed którym co godzinę zbierają się istne tłumy, aby zobaczyć paradę figurek, które obwieszczają pełną godzinę.

Praski zegar astronomiczny Orloj – średniowieczny zegar astronomiczny, znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Skonstruowany w 1410 roku jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną. Na wieżę ratusza można wejść, co gorąco polecam, bo rynek oglądany z góry jest równie przepiękny. Po przeciwnej stronie rynku stoi kościół Marii Panny pod Tynem z dwoma pięknymi wieżami. Wejście do kościoła jest ukryte pod arkadami między restauracjami.

Słynny zegar Orloj
Codziennie, około godz. 11.50 z wnętrza pierwszego dziedzińca praskiego zamku na Hradczanach dobiega stukot wojskowych butów. Następuje codzienna zmiana warty na zamku.

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (bo tak brzmi pełna nazwa tej świątyni) to jedna z największych i najpiękniejszych gotyckich katedr w Europie. Przechowywane są w niej klejnoty koronacyjne, a w podziemiach katedry znajdują się grobowce czeskich królów. Katedra uważana jest za symbol duchowy państwa.

Wnętrze katedry przytłacza ogromem.

              Teraz coś dla znawców i sympatyków sztuk pięknych. Proponuję   zobaczyć unikatowy obiekt czeskiego kubizmu, stylu artystycznego, który był stosowany przede wszystkim w rzeźbie i malarstwie. Klejnotem wśród praskich kubistycznych domów jest Dom pod Czarną Matką Boską (Dům U Černé Matky Boží) na rogu ulicy Celetnej i Targu Owocowego (Ovocny trh), dzieło architekta Josefa Gočára z lat 1911-12.
Nazwa domu pochodzi od historycznego godła domu, barokowej figurki czarnej Madonny z Dzieciątkiem umieszczonej w narożniku. Na pierwszym piętrze znajduje się jedyna kubistyczna kawiarnia na świecie Grand Café Orient, dla której Gočár zaprojektował wystrój wnętrz, w tym żyrandole i lampy.

Dom pod Czarną Matką Boską (Dům U Černé Matky Boží) na rogu ulicy Celetnej.
Kawiarenka ma wszystko w stylu kubistycznym, czyli żyrandole, stoliki i krzesła i nawet ciastka.
Kubistyczne ciastko w formie regularnej bryły.

Pięciopiętrowy budynek z wykuszowymi oknami i mansardowym dachem został pierwotnie zaprojektowany jako dom towarowy. Obecnie we wnętrzach mieści się Muzeum czeskiego kubizmu, którego zbiory obejmują obrazy, rzeźby, meble, rzemiosło artystyczne i plany architektoniczne.

Praga leży nad rzeką Wełtawą. Tradycja głosi, że nazwa Praga pochodzi od słowa próg, które nawiązuje do położenia miasta nad brzegiem/progiem rzeki.

Od blisko 30 lat Rynek Starego Miasta wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wiele atrakcji i ogromne zainteresowanie odwiedzających turystów.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 fotooko – Blog podróżniczy

Theme by Anders Norén