Gdańsk to jedno z najważniejszych i największych polskich miast. Położenie i historia czynią z Gdańska bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce.
Co warto zobaczyć w Gdańsku w ciągu dwóch dni, bo tyle miałem czasu.
Na pewno Stare Miasto – to północna część Śródmieścia, która graniczy z osiedlami Aniołki, Młyniska, styka się z Motławą, graniczy z ulicą Podwale Staromiejskie i w końcu z Nowymi Ogrodami i Grodziskiem. Jeszcze więcej zabytków jest na Głównym Mieście – w centralnym obszarze Śródmieścia. Główne Miasto ulicą Podwale Staromiejskie sąsiaduje ze Starym Miastem, graniczy też z Motławą, Wyspą Spichrzów i Nowymi Ogrodami.
Listę zabytków Głównego Miasta otwiera jego Ratusz – początki tej gotycko-renesansowej budowli sięgają XIII wieku, ale była wielokrotnie rozbudowywana i odbudowywana. Jednak zupełnie niedawno w części nazwanej komorą palową odkryto malowidła z XV wieku. Warto zobaczyć tu Salę Białą i Salę Czerwoną z ich wyposażeniem – m.in. meblami i obrazami.
Jednym z symboli Gdańska jest Bazylika Mariacka. Pochodząca z XIV wieku świątynia jest największym kościołem z cegły na świecie. Warto wejść do środka, żeby zobaczyć znajdujące się tu cenne zabytki malarstwa, rzeźby czy ołtarz główny z początku XVI wieku.
Ciekawym budynkiem jest Dwór Artusa (pierwsza siedziba stała tu na pewno w XIV wieku), w którym spotykali się kupcy. Z czasem, zwłaszcza w XVII wieku, spotkania przybrały tak huczny charakter, że pojawiły się protesty. Kilkudniowe bale zmieniały się w regularne pijaństwa i były przykładem rozluźnienia obyczajów. Dziś we Dworze Artusa siedzibę ma oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Przed wejściem do budynku znajduje się słynna Fontanna Neptuna.
Nawiązująca do idei legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura reprezentacyjna siedziba bractw mieszczańskich (tzw. ław), zamożnego patrycjatu i rzemieślników stanowiła ważny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego dawnego Gdańska. Od 1742 r. w Dworze Artusa funkcjonowała pierwsza w Polsce giełda. Zgromadzeniom gdańszczan patronowały imponujące gdańskie lwy dzierżące herb miasta, podobizny króla Zygmunta III i królewicza Władysława, opiekun kupców Merkury, personifikacje Sprawiedliwości i Siły oraz hojna Fortuna.
W czasie krótkiego pobytu w Gdańsku polecam ciekawe, multimedialne Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 26.11.2008 r., a na siedzibę instytucji wybrano Gdańsk. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie studio architektoniczne „Kwadrat”, powstała przy ul. Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017.
Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczy nacisk w narracji historycznej został położony na losy jednostek, społeczności i narodów. Historia militarna stanowi narrację o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka. Celem takiego ujęcia tematu jest oddanie wyjątkowości doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna.